Sklep z rękodziełem wykonanym przez osoby z niepełnosprawnością pracujące w Fundacji Leny Grochowskiej
do kasy suma: 0,00 zł
Fundacja

Nasza misja: Pomagamy normalnie żyć!

Fundacja Leny Grochowskiej

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 roku z w ramach Grupy Arche, aby pomagać Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju wrócić do ojczyzny. Od tego czasu sprowadziliśmy do Polski 25 polskich rodzin z Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz Ukrainy. Współpracujemy w tym zakresie z wieloma instytucjami, tj. MSZ, Senat RP. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest łatwo porzucić dotychczasowe życie i zaczynać wszystko od nowa bez domu i pracy, dlatego też pomagamy zrobić pierwszy krok w powrocie do ojczyzny.

Z biegiem lat nasza działalność rozszerzyła się i obejmuje także przedsięwzięcia oscylujące wokół szeroko pojętej kultury, sztuki i tradycji. W oddziale w Łochowie prowadzimy warsztaty tkackie, rzeźbiarskie, piekarnicze i ceramiczne. Są to warsztaty cykliczne, odbywają się w każdy weekend. Aktualny harmonogram ukazuje się na profilu FB FundacjalenygrochowskiejŁochów Organizujemy także Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej Szukamy Nikifora, plenery malarskie pod tym samym tytułem oraz kolonie artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Jednak głównym obszarem działań jest dla nas wsparcie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Włączamy ich do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie, które podejmują w utworzonym w 2019 roku w strukturach Fundacji Warsztacie Rękodzieła Artystycznego. Dzisiaj pod marką ”toMy” ponad 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i t-shirty oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych powstają słodkie wypieki oparte na tradycyjnych recepturach, z krótkim składem i z naturalnych składników oraz kilka rodzajów chleba.

To właśnie tutaj w naszym sklepie możecie Państwo nabyć produkty wytworzone przez naszych niezwykłych twórców.

W Fundacji pracują osoby niesprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym, a praca u nas jest ich pierwszą pracą, mimo, że mają po 30-40 czy 50 lat. Wraz z osobami z niepełnosprawnością pracują instruktorzy, którzy organizują zadania i czuwają nad ich realizacją. Zazwyczaj 1 instruktor pracuje z 4-5 osobami. W pracy wykorzystujemy talenty i predyspozycje naszych pracowników i dostosowujemy pracę do nich umiejętności i zdolności, a nie odwrotnie. Zmiany, jakie obserwujemy u naszych kolegów są niesamowite- po kilku miesiącach to nie są te same osoby: pewni siebie, bardzo samodzielni, dowartościowani, bo chociaż nie znają wartości pieniądza, sam fakt, że partycypują w kosztach utrzymania domu, podnosi ich samoocenę. Jednak nie samą pracą człowiek żyje. U nas rodzą się nowe znajomości, przyjaźnie, sympatie. Pracownicy Fundacji to także społeczność poza pracą, to wspólne wyjścia na wystawy, ogniska, mecze czy udział w imprezach sportowych. To także wyjazdy na targi i imprezy, często po raz pierwszy w życiu bez rodziców.

Prowadzimy również praktyki dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno– Wychowawczego w Siedlcach, które mają na celu przygotowanie młodzieży do podjęcia pracy w naszych pracowniach. Zeszłoroczna absolwentka praktyk- Patrycja dołączyła już do grona naszych pracowników.

Efekty jakie przynosi praca osobom zatrudnionym w naszej fundacji wyznaczają nam kierunek do dalszych działań i napędzają dalszy rozwój. Główna siedziba Fundacji jest w Siedlcach, to tutaj mamy pracownię ceramiczną, krawiecką i malarską. W czerwcu 2020 roku otworzyliśmy pierwszy oddział Fundacji na terenie Pałacu i Folwarku Łochów, a w czerwcu 2021 kolejny- na ul. Poloneza na warszawskim Ursynowie, w gościnnych progach Arche Hotelu Poloneza. Od 1 lipca 2021 rozpoczęła w Siedlcach działalność kawiarnia Cafe Fryderyk, również zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością.

Oddziały Fundacji powstają w obiektach należących do Grupy Arche i wkrótce znajdą się także w Gdańsku i Żninie.

DOCENILI NAS

Od kwietnia 2019 roku znajdujemy się na liście Przedsiębiorstw Społecznych prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/

W listopadzie 2019 roku zostaliśmy laureatami nagrody publiczności w Konkursie (eS) im. Jacka Kuronia na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Konkurs organizowany jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych od 9 lat.

Również we listopadzie 2019 roku uhonorowano nas tytułem Ambasador Wschodu 2019 w kategorii Społecznie Odpowiedzialny. Ambasador Wschodu to Tytuł, który ma na celu uhonorować osoby, podmioty i instytucje działające na terenie wschodniej Polski oraz jej pograniczu. Konkurs organizuje Magazyn Kraina Bugu.

W 2020 roku przyznano nam tytuł Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej w kategorii ROZWÓJ – za ciekawe przykłady przedsiębiorczości społecznej oraz marketingowe pomysły na produkty i/lub usługi oferowane w celu zaspokojenia określonych potrzeb lokalnych środowisk. Konkurs organizowany jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej od 5 lat.

Również w 2020 roku otrzymaliśmy certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategorii Najlepszy Pracodawca 2020. Znak Jakości ma na celu wyróżnienie podmiotów łączących działalność ekonomiczną ze społecznym zaangażowaniem i jest przyznawane przez Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

JAK MOŻESZ POMÓC

„Bardzo często pytają mnie, kiedy znikną głód i ubóstwo na świecie, a ja odpowiadam: „Kiedy ty i ja zaczniemy się dzielić. Im więcej mamy, tym mniej dajemy; im mniej mamy, tym więcej możemy dać.”
Matka Teresa z Kalkuty

Na naszej stronie są historie naszych pracowników, ludzi niezwykle wrażliwych i zdolnych. Najlepszą formą wsparcia jest kupno produktów rękodzielniczych, których stworzenie wymaga od nich często wielu godzin pracy i ogromu serca włożonego w ich wykonanie.
Pamiętaj, że liczy się każdy gest!  Razem możemy więcej!

Wejdź na profile Fundacji Leny Grochowskiej na Facebooku i Instagramie. Zalajkuj je, dołącz do naszej społeczności, śledź wpisy i udostępniaj ważne akcje, dzięki czemu coraz więcej osób dowie się o tym, co razem robimy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl